Zapachniało jądrówką
Możliwe jest jeszcze wszystko
Zapachniało jądrówką
Od wstrzymania budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu minęły 4 lata. W jej miejsce miały powstać: browar, fabryka konserw, zakład konfekcjonowania środków ochrony roślin. Wcześniej planowano budowę stoczni jachtowych i kompleks zakładów produkujących wysokiej klasy urządzenia elektroniczne. Żarnowiec wciąż jest bowiem najlepiej przygotowanym w Polsce terenem do przyjęcia inwestycji: 200 ha uzbrojonego terenu z pełną infrastrukturą, wiele gotowych już o biektów oraz dalsze 250 ha gruntów pod zabudowę przemysłową. Na pytanie: co najlepiej zbudować w Żarnowcu, najczęściej pada odpowiedź -- elektrownię atomową.
Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, nie posiadających elektrowni atomowych. Czy za kilkadziesiąt lat, gdy zacznie brakować węgla -- a zasoby węgla brunatnego liczone są na około 30 lat, kamiennego z górą na 50 -- nie staniemy wobec kryzysu energetycznego? Czy będziemy musieli kupować energię z elektrowni atomowych od naszych sąsiadów? Uzależni nas to całkowicie od tych, którzy trzymają w ręku wyłącznik.
Wszystko możliwe
W Żarnowcu możliwe jest jeszcze wszystko, nawet to, że nastąpi powrót do decyzji o wybudowaniu elektrowni jądrowej -- twierdzi prof. Jacek Marecki z Politechniki Gdańskiej.
Rada ds. A...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta