Ku jednej, bezpiecznej Europie
Polska jako jedno ze swych najważniejszych zadań widzi udział w aktywnym wiązaniu Wschodu z Zachodem w jedną całość, urzeczywistnianie w praktyce zasady niepodzielności bezpieczeństwa całej Europy i szerzej, całego obszaru euroatlantyckiego.
Ku jednej, bezpiecznej Europie
Najważniejszą bo daj zasadą polskiej polityki zagranicznej jest stara prawda, że bezpieczne są tylko te narody, które dobrze żyją z sąsiadami. Rozwijamy zatem energicznie przyjazne stosunki ze wszystkimi sąsiadami. Z wszystkimi zawarliśmy traktaty o granicach i dobrym sąsiedztwie, z wszystkimi uzgodniliśmy dobre warunki dla kontaktów między ludźmi i przedsiębiorstwami, z wszystkimi zgodziliśmy się co do zasad ochrony praw mniejszości narodowych, z wszystkimi aktywnie rozwijamy współpracę przygraniczną. Jest to wielkie, wspólne osiągnięcie: Białorusinów, Czechów, Litwinów, Niemców, Polaków, Rosjan, Słowaków i Ukraińców.
Mamy już dobre efekty. W stosunkach z Białorusią i Ukrainą zaliczam do nich brak politycznych napięć i sprzeczności, powstające codziennie nowe wspólne przedsiębiorstwa, rozwijający się -- z trudnościami wynikającymi przede wszystkim z powodów wewnętrznych -- handel, dynamicznie rosnąca, choć trudna do uchwycenia w oficjalnych statystykach, współpraca między regionami przygranicznymi, wreszcie duży i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta