UZEwychodzi z cienia NATO
UZEwychodzi z cienia NATO
Kto w ie, czy decyzja prezydenta Billa Clintona o zaprzestaniu amerykańskiej kontroli embarga na dostawy broni dla Bośni nie spowoduje dalekosiężnych skutków politycznych dla całego sojuszu zachodniego; dla stosunków między USA, NATO, Unią Europejskią i Unią Zachodnioeuropejską. Amerykanie poinformowali o swojej decyzji na cztery dni przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych i o brony UZE, wzniecając gorącą dyskusję nad nowym podziałem ról i zadań między zachodnimi organizacjami w rozwiązywaniu konfliktów regionalnych w Europie.
Na spotkaniu w holenderskim kurorcie Noordwijk (14 --15 bm. ) ministrowie z 9 państw członkowskich UZE zamierzali i tak rozważać, jak miałyby w przyszłości w yglądać relacje między NATO, UE i UZE i jakie zadania operacyjne przy rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych mogłaby przejąć na siebie UZE. Z asady współpracy między NATO a UZE zostały u zgodnione wstępnie na początku br. na szczycie sojuszu północnoatlantyckiego. Przywódcy "16" zgodzili się na styczniowym szczycie w Brukseli, że UZE będzie mogła korzystać z amerykańskiej i NA-TO-wskiej infrastruktury. UZE zaczęła czynić teoretyczne przygotowania do różnych typów operacji z użyciem wojska.
Na głębokiej wodzie
Patrolowanie przez okręty wód Adriatyku, które miało zapobiec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta