Klienci wolą surówki
Chłodnia Olsztyn spółka z o. o.
Klienci wolą surówki
Średnia rentowność branży chłodniczej w Polsce wynosi obecnie minus 15 proc. W skali kraju produkcja mrożonek spadła o kilkadziesiąt procent, a ich konsumpcja -- o 30 proc. Około 70 proc. chłodni ma ujemne wyniki finansowe. Wysokie koszty produkcji związane są z wielkością majątku przedsiębiorstw. W przeszłości branża została przeinwestowana (budowano chłodnicze giganty) . W gospodarkę rynkową duże chłodnie weszły obciążone kredytami i rozpoczętymi inwestycjami.
Jako jedyny z chłodniczych gigantów inwestycję rozpoczętą w 1987 r. (nowoczesna chłodnia o pojemności 5 tysięcy ton) oddało do użytku Przedsiębiorstwo Przemysłu Chłodniczego w Olsztynie. W momencie oddania łączna pojemność olsztyńskiej chłodni wynosiła 27 tys. t. Jest to obecnie druga co do wielkości po Leżajsku chłodnia w Polsce.
Zamrożony dług
Nowa chłodnia została zaprojektowana przez projektantów polskich, a wykonana przez Mostostal i Olsztyńskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Nakłady dewizowe wyniosły tylko 350 tys. dolarów (podobna chłodnia budowana w Gniewkowie według zagranicznego projektu pochłonęła 5 mln dolarów plus złotówki i okazała się 5 razy droższa) .
Na i nwestycję PPC...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta