U granic wątpienia
Szukającym sensu
U granic wątpienia
Nasze uwikłanie w przestrzeń rozterek światopoglądowych i religijnych ma wysoce indywidualny charakter. Tak jak można być niewrażliwym na piękno muzyki Mozarta lub reagować alergicznie na wszelkie wzmianki o komputerach, można również przyjmować z bezradnością filozoficzne wypowiedzi o Bogu i pozostawać niezdecydowanym wobec podstawowych pytań o istnienie Boga czy sens świata. Człowiek jest nie tylko istotą racjonalną, lecz również istotą dramatyczną. Dla jego całościowej wizji świata istotne okazują się nie tylko ciągi logicznych rozumowań, lecz także doświadczenie bólu, solidarności, współczucia. Osadzone w pokładach podświadomości bolesne wspomnienia z dzieciństwa mogą, tak samo jak protest przeciwko ludobójstwu lub cierpieniom niewinnych istot, skutecznie utrudniać u znanie argumentów za istnieniem kochającego Stwórcy. Logika serca, które dyktuje naszą postawę wobec świata nie chce podporządkować się prostym i jednoznacznym zasadom logiki klasycznej. Następstwo tego stanowi agnostycyzm religijny, w którym dana osoba nie jest w stanie ani racjonalnie uzasadnić istnienia Boga, ani też opowiedzieć się za ateizmem odrzucającym to istnienie.
Przyjęcie agnostycyzmu może wydawać się sensownym i intelektualnie uczciwym rozwiązaniem, kiedy pozostajemy na płaszczyźnie poszukiwań czysto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta