A może bliżej Europy
Bankowy Fundusz Gwarancyjny
A może bliżej Europy
Sejm u chwalił w czwartek ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Już o d przyszłego roku BFG zapobiegać będzie upadłościom banków, co jest jego głównym celem, oraz zapewni deponentom gwarancje wypłaty części wkładów. Z godnie z zapisem ustawy, depozyty do 1000 ECU gwarantowane będą w całości, do 3000 ECU -- w 90 proc. Wypłaty depozytów nastąpią najpóźniej po 70 dniach od ogłoszenia upadłości banków. Pra -ce nad ustawą i jej kolejnymi projektami trwały ponad 2 lata. Długi okres precyzowania zasad i zadań Bankowego Funduszu Gwarancyjnego nie uchronił ustawy przed zapisami, które -- zdaniem specjalistów -- są dalece niedoskonałe. Grozi dalszym zachwianiem zaufania do banków o raz zmniejsza konkurencyjność polskiego sektora bankowego w zderzeniu z bankami zagranicznymi. O zagrożeniach pisze poniżej prof. Leszek Pawłowicz, dyrektor Gdańskiej Akademii Bankowej.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpatrywać należy w świetle stabilności polskiego systemu bankowego, która jednocześnie jest warunkiem sprostania konkurencji zagranicznej.
Przy czym pojęcie stabilności wcale nie jest sprzeczne z działaniem mechanizmu samooczyszczającego, z procesami upadłościowymi banków. Przeciwnie, działanie takiego mechanizmu gwarantuje stabilność systemu bankowego w długim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta