Grabarz Polski kitowiczowskiej
230 lat temu rozpoczęło się panowanie Stanisława Augusta
Grabarz Polski kitowiczowskiej
Rozmowa z Adamem Zamoyskim, autorem "Ostatniego króla Polski"
W "Ostatnim królu Polski" broni pan Stanisława Augusta przed o skarżeniami, często skrajnymi, obarczającymi go winą za upadek Polski.
Żadna osoba nie była w stanie doprowadzić Polski do upadku. Gdyby państwo było zdrowe, to nawet wspólna potęga trzech sąsiadów nie potrafiłaby go zniszczyć. Jeśli naród rzeczywiście broniłby państwa, to armia rosyjska nie dałaby mu rady, tak jak Anglicy nie dali rady północnoamerykańskim kolonistom. Kościuszko, w roku 1792 i w 1794 bardzo często odwoływał się do przykładu amerykańskiego. Tego rodzaju porównania są zazwyczaj jałowe, w tym wypadku jednak warto spojrzeć na postawy dwóch społeczeństw. Społeczeństwo amerykańskie broniło się. W Polsce natomiast mówiło się o tym, że ludzie staną do walki w razie potrzeby, ale na orędzia i wezwania odpowiadało zaledwie kilkaset o sób. Podczas wojny w 1792 r. książę Józef Poniatowski, który znajdował się wówczas z armią na Wołyniu, miał straszne problemy, bo jego wojsko topniało. Dezerterowali zarówno szeregowcy, jak i oficerowie. Nikomu się nie chciało walczyć. W takich warunkach nie wchodzi w grę odpowiedzialność jednostek za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta