Przywódcy wspólnego marszu
Zwierciadło elit
Przywódcy wspólnego marszu
Jacek Szymanderski
Jeżeli chcemy, by rozważanie o elitach przyniosło poznawcze rezultaty i pozwoliło zrozumieć sytuację przywództwa narodowego w Polsce, proponuję wprowadzić rozróżnienie między elitą a funkcjonuriuszami pełniącymi funkcje kierownicze. Elity bowiem to ludzie, którzy zostali wybrani przez los do pełnienia ról szczególnych. Elita -- to wybrańcy.
Bez względu na to, kto ich wybiera, Bóg czy ludzie, musi istnieć wspólnota, z której zostali wybrani. Musi istnieć przekonanie, że jest coś takiego, jak wspólny los. Tymczasem pojęcie wspólnego losu jest zasadniczo różne w wymiarze egzystencjalnym od pojęcia równej wymiany na wolnym rynku. Jeżeli społeczeństwo, to tylko podział pracy ("murarz domy muruje, krawiec szyje ubrania. .. ") , to pojęcie elity zostaje ograniczone do pojęcia funkcjonariuszy, których zadaniem jest zarządzanie.
Z adaniem elity jest łączyć zbiorowość z jakąś i deą, z jakimś Bogiem. Może to być prowadzenie społeczności na drodze postępu albo integrowanie czynów i zapału obecnie żyjących pokoleń w ponadpokoleniową potęgę narodu, może to być zawierzenie narodu władztwu rozumu albo przewodzenie w walce o sprawiedliwość, wolność, godność lub o innego rodzaju zbawienie na tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta