Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skażona w łonie

03 grudnia 1994 | Nauka i Technika | KF

Skażona w łonie

W starych annałach znajdujemy, że w rzekach odróżniano wody białe, czyli nieprzeźroczyste, i przeźroczyste a głębokie, które zwano czarnymi. Do białych wód należała W isła, podaje Zygmunt Gloger w "Encyklopedii Staropolskiej". Rzekę tę nazwał Pliniusz -- Vistula, Pompejusz -- Visula, Jornandes -- Viscla. Lud polski zwał Wisłę "Białym dunajem", "Białą wodą", a w języku średniowiecznych Gotów kolor biały brzmiał: wais, wis. Goci przetłumaczyli polską nazwę "białej wody" i wędrując po Europie, u powszechnili formę cudzoziemską, z której powstała łacińska Vistula i spo -lszczona Wisła.

Czy kiedyś znów będziemy mogli nazwać Wisłę białą i czystą?

Woda wiślana nie mieści się w żadnej z trzech klas czystości. Niektórzy twierdzą, że jest to najbogatsza kopalnia surowców mineralnych i metali. W ciągu roku spływa Wisłą około 173 tony ołowiu, 50 ton rtęci, 14 ton kadmu. Gdyby ponad 8, 5 tys. ton soli wyrzucanych codziennie przez kopalnie załadować na ciężarówki, to utworzyłyby one konwój wozów o długości 30 kilometrów.

Brudna i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 339

Spis treści
Zamów abonament