Kto widzi cmentarz, ten widzi wszystko
- CZYTELNIA: Kto widzi cmentarz, ten widzi wszystko
- KORZENIE: Nasze stare, dobre Sejny - i co z tego wynikło
- PÓŁKA Z POEZJĄ: Nic, czyli wszystko CZYTELNIA
Kto widzi cmentarz, ten widzi wszystko
Jerzy Borowczyk
Kolejna książka Grigorija Kanowicza, litewskiego Żyda piszącego po rosyjsku, nosi tytuł "Nie odwracaj twarzy od śmierci". Jest to mądra, prosta i misternie skomponowana opowieść o ludzkim życiu, w którym "CZASU ŻYCIA - jak uświadamia sobie jedna z jej bohaterek - nie było wcale, był tylko długi, rozciągnięty na dziesięciolecia CZAS ŚMIERCI".
Ucieczka z Nowej Jerozolimy
Grigorij Kanowicz urodził się w 1929 roku w żydowskim miasteczku Janowie opodal Kowna. Do 12 roku życia rozmawiał wyłącznie w jidysz. W 1941 roku uciekł z rodziną do Kazachstanu i na Ural. Większość życia spędził w Wilnie, z którego w 1993 r. wyjechał do Izraela. Jak sam stwierdził, opuścił Wilno dlatego, że zatraciło swój dawny wielonarodowy wymiar, przestało być Nową Jerozolimą, "Mekką dla wielu narodów".
Kanowicz znany jest polskim czytelnikom od kilkunastu lat. Popularność i wysokie oceny znawców zdobył wydaną w 1983 roku powieścią "Świece na wietrze". Również kolejne utwory - "Łzy i modlitwy głupców" (1989) oraz "Koziołek za dwa grosze" (1994) -
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta