Pogrom w Kiszyniowie
Pogrom w Kiszyniowie
W wydawnictwie "Nowyj Put" w czerwcu tego roku ukazał się pierwszy tom kolejnej fundamentalnej pracy Aleksandra Sołżenicyna zatytułowanej "Dwiesti let wmiestie" ("Dwieście lat razem" - może po polsku lepiej byłoby: "Dwieście wspólnych lat"), która ma ambicje ogarnięcia całokształtu stosunków rosyjsko-żydowskich od roku 1795 do czasów najnowszych, to jest do roku 1995.
Skąd taki pomysł u pisarza, który nie jest przecież z wykształcenia historykiem? Autor podaje dwa powody: jeden, niejako źródłowy, odnosi się do jego prac wcześniejszych, zwłaszcza do "Czerwonego Kręgu" ("Krasnoje koleso"), gdzie, opisując historię ruchu rewolucyjnego w Rosji, wciąż "potykał się" o istotną rolę w nim Żydów; drugi zaś "ideologiczny", zasadza się, w mniemaniu Sołżenicyna, na niedostatkach historiografii rosyjskiej, która zwłaszcza tutaj, w obrębie tego tematu, grzeszy brakiem ważkich i ważnych opracowań.
O przyświecających mu celach autor pisze oszczędnie w krótkim wstępie pt. "Wprowadzenie do tematu", gdzie mówi o chęci usunięcia z pamięci obydwu narodów balastu wzajemnych i wciąż obecnych uprzedzeń, nieporozumień, oskarżeń i zafałszowań, i zastrzega się, iż będzie to czynił wyłącznie poprzez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta