Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pogrom w Kiszyniowie

01 grudnia 2001 | Plus Minus | AS
źródło: Nieznane

Nie było spisku na szczytach władzy

Pogrom w Kiszyniowie

W wydawnictwie "Nowyj Put" w czerwcu tego roku ukazał się pierwszy tom kolejnej fundamentalnej pracy Aleksandra Sołżenicyna zatytułowanej "Dwiesti let wmiestie" ("Dwieście lat razem" - może po polsku lepiej byłoby: "Dwieście wspólnych lat"), która ma ambicje ogarnięcia całokształtu stosunków rosyjsko-żydowskich od roku 1795 do czasów najnowszych, to jest do roku 1995.

Skąd taki pomysł u pisarza, który nie jest przecież z wykształcenia historykiem? Autor podaje dwa powody: jeden, niejako źródłowy, odnosi się do jego prac wcześniejszych, zwłaszcza do "Czerwonego Kręgu" ("Krasnoje koleso"), gdzie, opisując historię ruchu rewolucyjnego w Rosji, wciąż "potykał się" o istotną rolę w nim Żydów; drugi zaś "ideologiczny", zasadza się, w mniemaniu Sołżenicyna, na niedostatkach historiografii rosyjskiej, która zwłaszcza tutaj, w obrębie tego tematu, grzeszy brakiem ważkich i ważnych opracowań.

O przyświecających mu celach autor pisze oszczędnie w krótkim wstępie pt. "Wprowadzenie do tematu", gdzie mówi o chęci usunięcia z pamięci obydwu narodów balastu wzajemnych i wciąż obecnych uprzedzeń, nieporozumień, oskarżeń i zafałszowań, i zastrzega się, iż będzie to czynił wyłącznie poprzez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2484

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament