Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Placówka Andrzeja Stypułkowskiego

01 grudnia 2001 | Plus Minus | JN

WSPOMNIENIE

Placówka Andrzeja Stypułkowskiego

Czołowym zadaniem powojennej emigracji żołnierskiej było oddziaływanie na kraj, otwieranie okna na Polskę, by udaremnić jej hermetyczną izolację i zniewolenie umysłów. Głównymi instrumentami stała się paryska "Kultura" Jerzego Giedroycia, Rozgłośnia Polska RWE, łączona najczęściej z moim nazwiskiem, rzadziej, niestety, z moimi trzema następcami, i wreszcie trzeci kanał, nie mniej ważny, ale jakby zapomniany. Mam na myśli program masowego przerzucania do Polski pism i książek polskich, ukazujących się na Zachodzie albo pisanych poza cenzurą w Polsce i drukowanych na Zachodzie. Placówką, która prowadziła tę akcję, była Polonia BookFund, stworzona i kierowana przez śp. Andrzeja Stypułkowskiego, przy pomocy naszych amerykańskich przyjaciół.

25 listopada upłynęło 20 lat od przedwczesnej śmierci tego wybitnego działacza londyńskiej emigracji, którego ogromne zasługi poszły w zapomnienie. Zmarł w sile wieku, mając 52 lata. Żył krótko, ale jego życiorys jest piękny i bogaty. Miał zaledwie 14 lat, gdy gestapo poszukujące jego ojca, mecenasa Zbigniewa Stypułkowskiego, aresztowało go wraz z matką, babką i służącą. Wypuszczony z Pawiaka po dwóch miesiącach, Stypułkowski...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2484

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament