Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stajnie wielce kulturalne

01 grudnia 2001 | Plus Minus | GS
źródło: Nieznane

Wiedeń nie chce być wciąż kojarzony z walcem i czekoladowym tortem. Stara się przyciągać znakomitymi zbiorami sztuki współczesnej

Stajnie wielce kulturalne

Od lewej: Muzeum Leopolda, Kunsthalle, Muzeum Sztuki Współczesnej Fundacji Ludwiga

(c) RUPERT STEINER

GRZEGORZ SOWULA

"Był sobie raz król", zaczynały się szczęśliwe bajki. W Austrii królowali cesarze, szanowani przez wszystkich wąsaci i brodaci dobrzy władcy. Jeden z tych dobrodziei, Karol VI, zabrał się w 1713 roku do kolejnej rozbudowy Hofburga, zespołu cesarskich pałaców. Uznał, że przydałyby się również stajnie.

Ich budowę zaczął Johann Bernhard Fischer, skończył 12 lat później jego syn, Johann Emanuel. Po I wojnie, gdy skarb monarchii okazał się pusty, budynki cesarsko-królewskich stajni wystawiono na sprzedaż. Konie mechaniczne wyparły zresztą rumaki, automobile podbijały świat, zbyt mało było ich jednak w stolicy, by stajnie przerabiać na garaże.

Dzięki temu budynków zaczęto używać jako pomieszczeń wystawowych i targowych. Po adaptacjach i przeróbkach awansowały w latach 60. do roli stałego miejsca międzynarodowych targów. W następnej dekadzie władze miejskie zaczęły rozważać oddanie stajennego kompleksu państwowym muzeom.

Dodajmy, że mowa nie o wypełnionych zdeptaną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2484

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament