Niewiarygodne wyjaśnienia
Niewiarygodne wyjaśnienia
OLGIERD BAGNIEWSKI
W poniedziałek rozpoczyna się następna tura rozmów pomiędzy polską a niemiecką fundacją. Cel - wyrównanie strat spowodowanych jednostronną wymianą z marek na złote przez stronę niemiecką pierwszej raty, czyli 75 procent całości odszkodowania dla byłych polskich robotników przymusowych III Rzeszy.
Polscy negocjatorzy mają niełatwego partnera, który w sprzeczności do sławnej niemieckiej solidności dość "luźno" do tej pory traktował podpisywane przez siebie umowy i niezbyt przejmował się składanymi oświadczeniami. Wygląda na to, że ma też "swawolny" stosunek do spójności i wewnętrznej logiki głoszonych treści.
A oto parę przykładów:
Przypomnijmy: umowa z 16 lutego 2001 r. przewidywała wspólne podejmowanie decyzji przewalutowania każdej transzy, zawierała też klauzulę, że wszelkie zmiany mogą być wprowadzone tylko w formie pisemnej. Strona polska, przyznajmy, dość ślamazarnie m.in. w pismach z 23.05. i 6.06.2001, ale jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta