Maszyny zamiast dywidendy
Sądowa wykładnia
Maszyny zamiast dywidendy
Dywidendy oraz inne udziały w dochodach osób prawnych o bciążone są 20-procentowym podatkiem ryczałtowym. W świetle art. 24 ust. 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych udziałowcy płacą go nie tylko wówczas, gdy odbierają konkretną kwotę w kasie spółki czy spółdzielni (gdy jest to dochód faktycznie uzyskany) , ale także wtedy, gdy dochód ten został przeznaczony na powiększenie kapitału zakładowego lub akcyjnego, a w spółdzielniach -- na powiększenie funduszu udziałowego. W wyroku z 15 marca 1994 r. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, iż tego przepisu nie można interpretować rozszerzająco. Nie wolno więc na jego podstawie uznać, że przekazanie tego dochodu na inne fundusze i kapitały może pociągnąć konieczność zapłacenia podatku.
Zgromadzenie w spólników spółki z o. o. podjęło 29 lutego 1992 r. uchwałę o przekazaniu z jej czystego zysku 660 mln zł "na powiększenie funduszu z asobowego". Za te pieniądze kupiono narzędzia, sprzęt budowlany, środki transportu i łączności. W ładze spółki uznały, iż dywidenda nie została wypłacona, nie ma więc podstaw do pobrania od udziałowców w spomnianego z ryczałtowanego podatku.
Innego zdania był urząd skarbowy. Według niego czysty zysk został postawiony do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta