Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To, co inni o nas wiedzą

24 grudnia 1994 | Kraj | PR

To, co inni o nas wiedzą

Paweł Reszka

Nasze dane osobowe gromadzone są w różnych komputerowych bankach danych. Nasze adresy, wiek, wykonywany zawód to cenne informacje. Ułatwiają promocję produktów, umożliwiają kierowanie reklamy i oferty sprzedaży do osób najbardziej zainteresowanych. Przestępcy komputerowi będą coraz częściej zagrażać naszej prywatności. Czy jesteśmy na to przygotowani?

Co wie PESEL

W powszechnej opinii PESEL to numer wpisany w dowodzie, tuż pod zdjęciem. Ten numer to data urodzenia, cyfry określające datę zaewidencjonowania (przy czym kobiety mają numery parzyste, zaś mężczyźni nieparzyste) , a na samym końcu cyfra kontrolna, do sprawdzenia poprawności całego numeru.

Naprawdę PESEL to skrót od Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności -- największy bank danych w Polsce, w którym notowane są informacje o wszystkich mieszkańcach Polski. PESEL jest jednym z depertamentów MSW.

Informacje w PESEL gromadzone są na zasadzie piramidy. Na samym dole, czyli w urzędzie gminy, dane o Kowalskim są najpełniejsze, nieco mniej danych jest na poziomie wojewódzkim w tzw. terenowych bankach danych, najmniej w Centralnym Banku Danych. Oczywiście, im wyższy poziom, tym więcej można znaleźć informacji o większej liczbie ludności. Na szczycie "notowanych" jest o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 357

Spis treści
Zamów abonament