Sztuka niezwykła
Szopki krakowskie
Sztuka niezwykła
Jerzy Sadecki
-- W szopkach zaklęta jest synteza Krakowa, jego architektury i klimatu. Jest w nich krakowski duch i urok. Także nadzieja, jaką daje Boże Narodzenie -- mówi Anna Szałapak. -- Szopki krakowskie są dowodem na nieograniczone możliwości ludzkiej wyobraźni. A przede wszystkim bliskie są teatru i kabaretu, który tak kocham.
W klimat Rynku Głównego wpisuje się zarówno kabaret, jak i szopki. U zbiegu rynku i u l. Szczepańskiej mieści się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa z ekspozycją szopek. Ich opiekunką i kustoszem od dziesięciu lat jest Anna Szałapak, krakowianka z urodzenia i zamiłowania.
Po tej samej stronie największego placu Krakowa, przy ulicy Świętej A nny, w Pałacu Potockich rezyduje najsłynniejszy w Polsce kabaret -- Piwnica pod Baranami. Jego gwiazdą jest Anna Szałapak. -- Do szopek uciekam, gdy dokucza napięcie wywołane artystycznym stresem w kabarecie. Do kabaretu wracam, gdy przychodzi zmęczenie organizacyjnymi zabiegami wokół szopek.
Rynek z Sukiennicami i Kościołem Mariackim, kabaret i teatr mieszają się w Krakowie i wzajemnie przenikają. Tak w życiu, jak i w krakowskich szopkach.
Żłóbek św. Franciszka
Kult żłóbka betlejemskiego znany jest od najdawniejszych czasów. Świętemu Franciszkowi z A syżu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta