Nie chodziło o denominację
Wymiana pieniądza w Polsce w 1945 i 1950 r.
Nie chodziło o denominację
W kontekście przyszłorocznej denominacji złotego w wielu artykułach i wypowiedziach prasowych pojawiają się wzmianki przypominające fatalne doświadczenia, jakie wyniosło nasze społeczeństwo z w ymiany pieniądza przeprowadzonej w 1950 r. Wskazanym wydaje się więc dokładne zaprezentowanie tak przyczyn, jak i zasad owej w ymiany, nieporównywalnych w żaden sposób z mającą obowiązywać od 1 stycznia denominacją.
Pierwsze wymiany pieniądza przeprowadzano w Polsce tuż po II wojnie światowej. W drugiej połowie 1944 r. na terenach kontrolowanych przez PKWN w obiegu znajdowały się zarówno marki niemieckie, złote krakowskie, jak i ruble. Dekretem PKWN z sierpnia 1944 r. wprowadzono do obiegu drukowane w Moskwie bilety emitowane przez Centralną Kasę Skarbową z napisem Narodowy Bank Polski, który jeszcze wtedy nie istniał. W tym czasie obowiązywała relacja 1 złoty krakowski = 1 złoty PKWN = 1 rubel.
Marki na złote
Pierwszej wymiany marek niemieckich dokonano na Białostocczyźnie w październiku 1944 r. wymieniając miejscowej ludności (z wyłączeniem Niemców) 300 marek na 300 złotych na osobę. 6 stycznia 1945 r. Rząd Tymczasowy wydał dekret o wycofaniu z obiegu złotych krakowskich. W okresie od 10 stycznia do 28 lutego 1945 r. każda osoba fizyczna, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta