Pustelnik z Dzielnicy Łacińskiej
Pustelnik z Dzielnicy Łacińskiej
Rozmowa z Andrzejem Doboszem, felietonistą, pisarzem, księgarzem
Z najdujemy się w Dzielnicy Łacińskiej Paryża, przy ulicy Frédéric Sauton nr 4, w pańskiej księgarni, bardzo ładnie położonej. Wystarczy tylko przed nią wyjść, spojrzeć w lewo i mamy wspaniały widok na katedrę Notre Dame. Od kiedy istnieje pańska księgarnia?
Gdzieś od połowy lipca. Nieco wcześniej: 11 lipca już była o twarta. Jesteśmy niesłychanie blisko centrum, ale jakby w wioseczce, nie przejeżdżają tędy hałaśliwe motocykle. W dzień chodzi tu może niewielu ludzi. Ci, którzy nauczyli się przemierzać gwarny bulwar Saint-Germain, jeszcze do nas nie trafiają.
Jak pan znalazł takie świetne miejsce dla księgarni?
Chodząc po Paryżu. Ja lubię spacerować i planuję nawet napisanie mojego prywatnego przewodnika po Paryżu. Byłaby to książka cudzoziemca dla cudzoziemców, nie tylko dla Polaków. Chciałbym, by przełożono ją na fiński, na rosyjski, na litewski. Otóż w trakcie moich wędrówek to miejsce szczególnie mi się spodobało.
Przed rokiem zamknął swoją Libellę Kazimierz Romanowicz.
Ciężko to przeżyłem, będąc od czasu zamknięcia Libelli pozbawiony dobrych polskich lektur. Libella została zamknięta 31 grudnia, ale już na parę miesięcy wcześniej było o tym wiadomo, przez co spotkał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta