Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stąd do Szkotowa

24 grudnia 1994 | Ekonomia | IT

Dzierżawcy Trzeciej Rzeczypospolitej

Stąd do Szkotowa

W Szkotowie historia najnowsza przypomina się popegeerowskim osiedlem kilku domów stojących w polu nad wąską strugą rzeki Szkotówki. Naprzeciwko osiedla stoi brzydki ceglany kościółek, klasycystyczny pałacyk w remoncie. Wyblakłe biało-czerwone hasło: "pokój, praca, stabilizacja" wciąż tkwi na ścianie przy wjeździe na teren pegeeru.

Zakład Rolny Szkotowo nie istnieje od dwóch lat. Gospodarzy dzierżawca, wcześniej, krótko, dyrektor pegeeru, Bolesław Tołłoczko. Jego zakład jest w promieniu kilkunastu kilometrów jedynym, jaki ostał się z największego polskiego kombinatu rolnego Łyna. Kombinat miał 30 tysięcy hektarów, 30 zakładów, zatrudniał 2800 osób w rejonach: Nidzica, Ostróda, Olsztynek. Majątek oszacowano dwa lata temu na pół biliona z łotych.

Strategia ugorów

W ciągu czterech ostatnich lat, wskutek braku gospodarza, spóźnionych działań Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa (oddział w Olsztynie powstał w 1992 r. ), a także jej nastawienia na maksymalizację zysku (z mocy ustawy A WRSP jest podmiotem samofinansującym się) , upadła większość zkładów kombinatu.

Olsztyński oddział agencji w pierwszej kolejności przejmował pegeery dobre i te starał się sprzedać lub wydzierżawić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 357

Spis treści
Zamów abonament