Bliżej Biblii
Jest to nie tylko historia samego człowieka, ale też Boga i człowieka, historia o tym, jak Bóg wkraczał w historię
Bliżej Biblii
Z prof. Anna Świderkówną, historykiem kultury starożytnej, rozmawia Anna Baniewicz
W swoich wydanych ostatnio "Roz -mowach o Biblii" analizuje ją pani na tle kultur Wschodu i cywilizacji grecko-rzymskiej. Czy chciała pani rozproszyć tak wiele i stniejących na temat Biblii zastrzeżeń, nieporozumień i wątpliwości?
Chodziło mi o ułatwienie lektury ksiąg biblijnych, o zainteresowanie nimi, a nawet zafascynowanie -- z jednej strony tych przyszłych czytelników, którzy uważają się za chrześcijan, a którzy Biblii często nie czytają; z drugiej zaś o te osoby, które się Biblią nie interesują właśnie dlatego, i ż, jak mówią, są to księgi święte. Jestem popularyzatorem i dlatego mam w pełni świadomość ciążącej na mnie odpowiedzialności wobec czytelnika, który nie jest fachowcem. W kręgach naukowych błąd zostanie mi zaraz wytknięty, popularyzując zaś, tym bardziej muszę wyważać każde słowo, czytelnik bowiem przyjmuje wszystko niejako "na wiarę".
Wątpliwości ludzi w ierzących, czy tych, którzy traktują Biblię tylko jako pomnik kultury, biorą się z braku informacji oraz nierozumienia starożytnej mentalności, innego pojmowania niektórych pojęć, takich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta