Skok w nieznane
Skok w nieznane
Ilustrował Robert Konradt
Po co MY Unii? Pytanie bardziej frapujące od stawianego częściej: PO co NAM Unia?
JERZY DOMAGAŁA
,,Powołują jakiś tam kombinat węgla i stali, nie wiedząc wcale, do czego to wszystko ma zmierzać" - kpił generał Charles de Gaulle zaledwie osiem dni po historycznym przemówieniu francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana 9 maja 1950 roku, w którym ogłosił swą koncepcję połączenia przemysłów węgla i stali Francji i Niemiec. Ale i sam Schuman określił ją jako "skok w nieznane".
Czy można by dzisiaj strawestować słowa generała w taki oto sposób: przyjmują dziesięciu nowych członków, nie wiedząc, do czego to zmierza? Chyba jednak nie, choć planowane poszerzenie jest dla Unii punktem zwrotnym - może niewiele mniej znaczącym od punktu początkowego. Nie można dokonać takiej trawestacji, ponieważ operację "poszerzenia" Unia ćwiczyła już kilka razy. Ale nigdy na taką skalę.
Po co Polska Unii? Dlaczego Unia chce nas przyjąć? I nie tylko nas, ale w sumie 10 krajów, i to hurtem? Krajów znacznie biedniejszych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta