Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z jaką konstytucją do Unii

12 kwietnia 2002 | Publicystyka, Opinie | NJ

Dyskusja w Instytucie Spraw Publicznych

Z jaką konstytucją do Unii

Opinie

Czy przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej konieczne będą zmiany w konstytucji? Jeśli tak, to w jakim zakresie i kiedy należy tego dokonać?

Na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Instytut Spraw Publicznych. Brali w niej udział zarówno przedstawiciele nauki, prawa, jak i politycy. W dyskusji przeważał pogląd, że w konstytucji jest wiele niejasności dotyczących akcesji do UE, a jeszcze więcej związanych z naszym członkostwem w strukturach europejskich.

Największe wątpliwości wiążą się z konstytucyjnym uregulowaniem referendum europejskiego. Może nie przynieść rozstrzygającego rezultatu, jeśli frekwencja będzie niższa niż 50 procent. Powstają wątpliwości, czy prezydent mógłby wówczas złożyć ostateczny podpis pod traktatem akcesyjnym. Zdaniem marszałka Sejmu Marka Borowskiego, jeśli za przystąpieniem do UE w takim referendum opowiedziałaby się większość głosujących, prezydent mógłby potraktować to jako konsultację i traktat podpisać. Większość konstytucjonalistów jest jednak zdania, że byłoby to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2593

Spis treści
Zamów abonament