Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unia bez progów

02 września 2002 | Ekonomia | EW
źródło: Nieznane

Dług publiczny Zbyt łagodne procedury ostrożnościowe

Unia bez progów

Procedury ostrożnościowe, które uruchamiają się, gdy dług publiczny przekracza 50 proc. PKB, są łagodne i bardzo późno uwzględniane w decyzjach dotyczących finansów państwa - uważają ekonomiści. Nie wiadomo, czy będą one w ogóle obowiązywać, gdy Polska znajdzie się w Unii Europejskiej.

Gdy dług publiczny powiększony o przewidywane wypłaty z tytułu gwarancji i poręczeń przekroczy 50 proc. produktu krajowego brutto, wówczas w kolejnym roku stosunek deficytu budżetowego do dochodów nie może się powiększyć. Gdy dług przekroczy 55 proc., a potem 60 proc., restrykcje dotyczące zaciągania zobowiązań przez budżet centralny i gmin są bardziej surowe, m.in. obniżany jest deficyt budżetowy i deficyt jednostek terytorialnych, Rada Ministrów przedstawia Sejmowi program sanacyjny, a w roku budżetowym obowiązuje zakaz udzielania nowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2712

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament