Unia bez progów
Unia bez progów
Procedury ostrożnościowe, które uruchamiają się, gdy dług publiczny przekracza 50 proc. PKB, są łagodne i bardzo późno uwzględniane w decyzjach dotyczących finansów państwa - uważają ekonomiści. Nie wiadomo, czy będą one w ogóle obowiązywać, gdy Polska znajdzie się w Unii Europejskiej.
Gdy dług publiczny powiększony o przewidywane wypłaty z tytułu gwarancji i poręczeń przekroczy 50 proc. produktu krajowego brutto, wówczas w kolejnym roku stosunek deficytu budżetowego do dochodów nie może się powiększyć. Gdy dług przekroczy 55 proc., a potem 60 proc., restrykcje dotyczące zaciągania zobowiązań przez budżet centralny i gmin są bardziej surowe, m.in. obniżany jest deficyt budżetowy i deficyt jednostek terytorialnych, Rada Ministrów przedstawia Sejmowi program sanacyjny, a w roku budżetowym obowiązuje zakaz udzielania nowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta