Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ludzie i Gospodarka

02 września 2002 | Ekonomia | JS
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Ludzie i Gospodarka

 • Ingvar Kamprad - prezes i twórca meblowego koncernu IKEA
 • Marcin Kus - od dziecka lubił samochody, a teraz żyje z ich sprzedaży Ingvar Kamprad - prezes i twórca meblowego koncernu IKEA

  Wielka kariera chłopca z zapałkami

  Kilka tygodni temu twórca największego na świecie koncernu meblowego IKEA, Szwed Ingvar Kamprad, zapowiedział wycofanie się z czynnego życia zawodowego.

  Swoje stanowisko zamierza podzielić między trzech synów. Wszyscy zresztą od początku swojej pracy zawodowej byli związania z Ikeą. Zostawi im imperium działające sprawnie w 30 krajach, w tym ponad 160 doskonale prosperujących salonów meblowych. Roczne obroty Ikei przekraczają teraz 15 mld dolarów.

  Najstarszy, Peter, zajmie stanowisko prezesa charytatywnej Fundacji IKEA z siedzibą w Holandii. Fundacja jest właścicielem całego imperium i zarządza jego działalnością. Średni syn, Jonas, zostanie szefem Grupy IKEA i będzie odpowiedzialny za produkty sprzedawane w sieci sklepów Ikei i produkowane w jej fabrykach. Natomiast dla najmłodszego, 33-letniego Mathiasa, Ingvar Kamprad przewidział fotel prezesa IKEA International A/S; zastąpi on na tym stanowisku Andersa Dahviga. Na razie nie ma mowy o tym, aby jakakolwiek część Ikei została przejęta przez właścicieli z zewnątrz, choć takich prób było już

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2712

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament