Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co Kościół powienien powiedzieć

02 września 2002 | Publicystyka, Opinie | AH

Uszanuję każdą postawę polskiego Episkopatu w narodowej debacie poprzedzającej referendum europejskie

Co Kościół powinien powiedzieć

ALEKSANDER HALL

Atykuł Sławomira Sowińskiego "Polski katolik patrzy na Unię Europejską" zamieszczony w "Rzeczpospolitej" 12 sierpnia napisany jest z bliskich mi pozycji ideowych. Podobnie jak jego autor jestem zwolennikiem przystąpienia Polski do Unii i nie obawiam się roztopienia się w niej naszej tożsamości narodowej. Zgadzam się też z Sowińskim, gdy stwierdza, że polski patriotyzm po naszym akcesie do Unii zostanie poddany nowej próbie, która da odpowiedź, na ile jest on głęboki.

Moje zasadnicze wątpliwości budzi tylko jedna, ale bardzo ważna teza autora: oczekiwanie, że Kościół (rozumiany tutaj jako hierarchia) zajmie przed referendum europejskim jednoznaczne stanowisko. Sowiński widzi dwie możliwości, jak mogłoby ono wyglądać: rzucić na szalę swój autorytet i wbrew lękom wielu wiernych jednoznacznie opowiedzieć się za integracją albo też zachować postawę ostrożną: "integracja tak, ale niekoniecznie teraz, nie na takich warunkach i nie z taką Unią". Z treści artykułu można wywnioskować, że sam autor oczekiwałby raczej od polskich biskupów tej pierwszej postawy. Czy słusznie?

Prawo do głosu

Kościół jest w pełni uprawniony do zabierania głosu w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2712

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament