Nowy, trudny rok
Nowy, trudny rok
W tym roku rozpoczną działalność nowe szkoły ponadgimnazjalne. Okazało się, że 45 procent z 543 tysięcy absolwentów gimnazjów wybrało licea ogólnokształcące i trzeba było o 47 procent zwiększyć liczbę miejsc w tego typu szkołach. Natomiast mniej chętnych niż miejsc było w zasadniczych szkołach zawodowych, liceach profilowanych i technikach.
Dzisiaj pójdzie do szkoły 6,6 mln uczniów, o ponad sto tysięcy mniej niż przed rokiem. Niełatwy rok czeka absolwentów gimnazjów, którzy mają za sobą niedawne zamieszanie ze zdobyciem miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych. Z tym właśnie rocznikiem uczniów wkracza do szkół reforma, na dodatek ostatnio zmieniona.
- Najtrudniejsze będzie to, co nowe, a więc nauka w pierwszej klasie szkoły ponadgimnazjalnej - przewiduje Krystyna Łybacka, minister edukacji i sportu.
Ale te szkoły tylko częściowo są nowe. Zamiast czteroletniego liceum ogólnokształcącego będzie trzyletnie; również nauka w pięcioletnim technikum została skrócona o rok. A z nowego typu szkoły, jaką miało być - zgodnie z założeniami reformy edukacji - liceum profilowane, pozostała tylko nazwa. W rzeczywistości ma ono takie profile jak dotychczasowe liceum techniczne, jest tylko krótsze o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta