Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy, trudny rok

02 września 2002 | Publicystyka, Opinie | AP
źródło: Nieznane

W szkołach o sto tysięcy uczniów mniej

Nowy, trudny rok

W tym roku rozpoczną działalność nowe szkoły ponadgimnazjalne. Okazało się, że 45 procent z 543 tysięcy absolwentów gimnazjów wybrało licea ogólnokształcące i trzeba było o 47 procent zwiększyć liczbę miejsc w tego typu szkołach. Natomiast mniej chętnych niż miejsc było w zasadniczych szkołach zawodowych, liceach profilowanych i technikach.

Dzisiaj pójdzie do szkoły 6,6 mln uczniów, o ponad sto tysięcy mniej niż przed rokiem. Niełatwy rok czeka absolwentów gimnazjów, którzy mają za sobą niedawne zamieszanie ze zdobyciem miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych. Z tym właśnie rocznikiem uczniów wkracza do szkół reforma, na dodatek ostatnio zmieniona.

- Najtrudniejsze będzie to, co nowe, a więc nauka w pierwszej klasie szkoły ponadgimnazjalnej - przewiduje Krystyna Łybacka, minister edukacji i sportu.

Ale te szkoły tylko częściowo są nowe. Zamiast czteroletniego liceum ogólnokształcącego będzie trzyletnie; również nauka w pięcioletnim technikum została skrócona o rok. A z nowego typu szkoły, jaką miało być - zgodnie z założeniami reformy edukacji - liceum profilowane, pozostała tylko nazwa. W rzeczywistości ma ono takie profile jak dotychczasowe liceum techniczne, jest tylko krótsze o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2712

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament