Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cel transakcji nie jest istotny

02 września 2002 | Prawo | JM

Czy w Polsce jest uprawiany handel ludźmi

Cel transakcji nie jest istotny

JÓZEF MUSIOŁ

Uprawianie handlu ludźmi, również za ich zgodą, podlega karze, i to bez względu na cel, w jakim się go dokonuje, także gdy chodzi o prostytucję. Taki czyn jest zbrodnią.

Ten proceder jest powszechnie znany: Polki wywożone za granicę w przekonaniu, że jadą do pracy w barze lub hotelu, po przyjeździe dowiadują się, że miejscem ich pracy są domy publiczne. Wzdłuż naszej zachodniej granicy, ale nie tylko, wyspecjalizowały się wręcz swoiste jednostki gospodarcze, które w porozumieniu z właścicielami zagranicznych domów publicznych organizują tego rodzaju wyjazdy.

Niekiedy (czasem w wyniku informacji policji, np. niemieckiej) wszczyna się u nas postępowanie karne przeciwko organizatorom takich transakcji. Wydawać by się mogło, iż sprawa jest prosta i powinna szybko zakończyć się surowym wyrokiem orzeczonym przez polski sąd.

Same chciały

Niestety, nowe unormowania odpowiedzialności karnej przez niektóre sądy są tak interpretowane, że niebezpieczne przestępstwo kwalifikuje się jako zwykły występek skutkujący łagodną czy nawet symboliczną karą.

Art. 204 kodeksu karnego stanowi bowiem, iż kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej nakłania inną osobę do uprawiania prostytucji lub jej to ułatwia, podlega karze pozbawienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2712

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament