Cel transakcji nie jest istotny
Cel transakcji nie jest istotny
JÓZEF MUSIOŁ
Uprawianie handlu ludźmi, również za ich zgodą, podlega karze, i to bez względu na cel, w jakim się go dokonuje, także gdy chodzi o prostytucję. Taki czyn jest zbrodnią.
Ten proceder jest powszechnie znany: Polki wywożone za granicę w przekonaniu, że jadą do pracy w barze lub hotelu, po przyjeździe dowiadują się, że miejscem ich pracy są domy publiczne. Wzdłuż naszej zachodniej granicy, ale nie tylko, wyspecjalizowały się wręcz swoiste jednostki gospodarcze, które w porozumieniu z właścicielami zagranicznych domów publicznych organizują tego rodzaju wyjazdy.
Niekiedy (czasem w wyniku informacji policji, np. niemieckiej) wszczyna się u nas postępowanie karne przeciwko organizatorom takich transakcji. Wydawać by się mogło, iż sprawa jest prosta i powinna szybko zakończyć się surowym wyrokiem orzeczonym przez polski sąd.
Same chciały
Niestety, nowe unormowania odpowiedzialności karnej przez niektóre sądy są tak interpretowane, że niebezpieczne przestępstwo kwalifikuje się jako zwykły występek skutkujący łagodną czy nawet symboliczną karą.
Art. 204 kodeksu karnego stanowi bowiem, iż kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej nakłania inną osobę do uprawiania prostytucji lub jej to ułatwia, podlega karze pozbawienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta