Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lublin - niechciana ciężarówka

02 września 2002 | Moje Auto | ZP

Historia motoryzacji

Lublin - niechciana ciężarówka

Bez rozgłosu, minęło półwiecze jednego z największych, a może i najważniejszego spośród zakładów motoryzacyjnych w Polsce. Jubileusz lubelskiej fabryki przypadł bowiem w nieszczęśliwym dla niej okresie, okresie jej upadłości, wynikającej z przynależności do zbankrutowanego, południowokoreańskiego koncernu Daewoo.

Przed wchłonięciem przez Daewoo, zakład w Lublinie nosił nazwę Fabryka Samochodów, a jeszcze wcześniej z dopiskiem Ciężarowych. Był nie tylko producentem samochodów, ale wielkim dostawcą części złącznych dla całego polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Bez odkuwek, odlewów, resorów, sprężyn i kół również pochodzących z Lublina, żaden wytwarzany w Polsce samochód nie wyjechałby na drogi.

W 1936 r. podjęto decyzję o budowie w Lublinie dużej fabryki motoryzacyjnej, mającej wytwarzać samochody, silniki i podzespoły na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2712

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament