Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Iluzoryczne zabezpieczenie

02 września 2002 | Ekonomia | AB
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Ogłoszenie upadłości nie chroni wierzycieli przedsiębiorstwa

Iluzoryczne zabezpieczenie

Ostatnia szansa przed plajtą

Bywa, że upadłość jest wykorzystywana niezgodnie ze swymi celami, jakimi są ochrona wierzycieli i jak najpełniejsze - w miarę możliwości - zaspokojenie ich roszczeń. Prawnicy uważają, że ogłoszeniu upadłości Stoczni Szczecińskiej przyświecało wyłącznie zachowanie funkcjonującego przedsiębiorstwa.

FOT. MACIEJ PIĄSTA

Przedsiębiorcy, którzy byli wierzycielami spółek w upadłości, uważają, że obecne prawo nie chroni ich majątku. Skarżą się na uprzywilejowaną pozycję sędziów komisarzy i syndyków, którzy z dużą swobodą mogą zarządzać masą upadłościową. Patologie związane z bankructwami ma wyeliminować przygotowywane obecnie nowe prawo upadłościowe, które ma dawać jasną alternatywę - program naprawczy i ratunek przedsiębiorstwa albo likwidacja majątku upadłej firmy i zaspokojenie roszczeń wierzycieli.

Jarosław Chałas z kancelarii Chałas Wysocki i Partnerzy potwierdza, że ostatnio wierzyciele coraz rzadziej decydują się na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki, gdyż takie posunięcie nie zwiększa ich szans na odzyskanie pieniędzy.

- Wniosek o ogłoszenie upadłości jest składany w akcie desperacji, gdy już nic nie da się zrobić. Czasem jeden z wierzycieli robi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2712

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament