Iluzoryczne zabezpieczenie
Iluzoryczne zabezpieczenie
Ostatnia szansa przed plajtą
Bywa, że upadłość jest wykorzystywana niezgodnie ze swymi celami, jakimi są ochrona wierzycieli i jak najpełniejsze - w miarę możliwości - zaspokojenie ich roszczeń. Prawnicy uważają, że ogłoszeniu upadłości Stoczni Szczecińskiej przyświecało wyłącznie zachowanie funkcjonującego przedsiębiorstwa.
FOT. MACIEJ PIĄSTA
Przedsiębiorcy, którzy byli wierzycielami spółek w upadłości, uważają, że obecne prawo nie chroni ich majątku. Skarżą się na uprzywilejowaną pozycję sędziów komisarzy i syndyków, którzy z dużą swobodą mogą zarządzać masą upadłościową. Patologie związane z bankructwami ma wyeliminować przygotowywane obecnie nowe prawo upadłościowe, które ma dawać jasną alternatywę - program naprawczy i ratunek przedsiębiorstwa albo likwidacja majątku upadłej firmy i zaspokojenie roszczeń wierzycieli.
Jarosław Chałas z kancelarii Chałas Wysocki i Partnerzy potwierdza, że ostatnio wierzyciele coraz rzadziej decydują się na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki, gdyż takie posunięcie nie zwiększa ich szans na odzyskanie pieniędzy.
- Wniosek o ogłoszenie upadłości jest składany w akcie desperacji, gdy już nic nie da się zrobić. Czasem jeden z wierzycieli robi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta