Niepewne jak w konsorcjum
Niepewne jak w konsorcjum
MAREK RADWAŃSKI
Czy przedsiębiorcy działający w tzw. systemach argentyńskich lub też konsorcyjnych dopuszczają się przestępstwa określonego w przepisie art. 171 ust. 1 prawa bankowego?
Przepis ten stanowi, iż kto bez zezwolenia prowadzi działalność polegającą na gromadzeniu środków pieniężnych innych osób fizycznych, prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, w celu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ryzykiem tych środków w inny sposób, podlega grzywnie do 5 mln zł i karze pozbawienia wolności do lat 3. Bezsporne jest, że przedsiębiorcy tacy nie mają zezwoleń wydawanych przez Komisję Nadzoru Bankowego. Wydaje się, że prowadzenie działalności nie może polegać na jednorazowej czynności (jednorazowa zbiórka pieniędzy), chociaż spotyka się pogląd odmienny. Jednak dla przedsiębiorców, o których nam chodzi, nie ma to praktycznego znaczenia, oni bowiem prowadzą działalność na szeroką skalę, reklamują się w mediach i z założenia mają uzyskać jak największą klientelę. Bezsporne jest również, iż przedsiębiorcy ci gromadzą środki pieniężne. Gromadzenie polega bowiem na uzyskaniu faktycznego władztwa nad środkami pieniężnymi przez zebranie tychże. Bez znaczenia jest, czy gromadzone są w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta