Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Między dwoma totalitaryzmami

02 listopada 2002 | Plus Minus | DL

ZBRODNIE NKWD A POGROMY ŻYDÓW

Między dwoma totalitaryzmami

DARIUSZ LIBIONKA

Główną, jeśli nie jedyną przyczyną fali antyżydowskich pogromów oraz brutalizacji wojny niemiecko-sowieckiej latem 1941 roku było odkrycie wstrząsających śladów zbrodni popełnionych przez NKWD - uważa historyk Bogdan Musiał.

W czerwcu 1941 r. w więzieniach i aresztach na obszarze zachodnich obwodów ZSRR (tereny zajęte przez Armię Czerwoną po 17 września 1939 r.) przebywało około 40 tysięcy osób. Po wybuchu wojny sowiecko-niemieckiej 22 czerwca rozpoczęły się przygotowania do ich ewakuacji. Jednak już dwa dni później, gdy stało się jasne, że z powodu błyskawicznych postępów niemieckiej ofensywy i trudności transportowych wywiezienie więźniów w głąb ZSRR jest niemożliwe, ludowy komisarz spraw wewnętrznych Ławrientij Beria nakazał selekcję skazanych i rozstrzelanie wrogów państwa sowieckiego.

W więzieniach na Ukrainie Zachodniej rozpoczęły się masowe egzekucje. Najbardziej makabryczne zbrodnie popełniono we Lwowie, Łucku, Tarnopolu, Dubnie i Złoczowie. Zwłoki pomordowanych były grzebane na terenie więzień lub w ich pobliżu. Odkrycie śladów tych zbrodni po wycofaniu się Armii Czerwonej stawało się sygnałem do pogromów i początkiem prześladowań ludności żydowskiej, którą zaczęto utożsamiać ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2764

Spis treści
Zamów abonament