Wspinaczka pod stromą górę
Wspinaczka pod stromą górę
PIOTR ADAMOWICZ
Alina Pienkowska w czasach pierwszej "Solidarności"
(C) OŚRODEK KARTA
Była szczupła, wręcz mikrej postury. Sprawiała wrażenie nastolatki. To, że taka dziewczyna angażuje się w działalność opozycji przeciwko systemowi komunistycznemu, budziło w nas podziw, dodawało nam, mężczyznom, odwagi - wspominają Alinę Pienkowską dawni działacze Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. - Uważałem, że kobiety są jak kwiaty, które należy pielęgnować, a więc do polityki się nie nadają. To Alina zmieniła mój pogląd na rolę kobiet - mówi Lech Wałęsa.
Odwiedziłem Alinę Pienkowską pół rok temu, przygotowując materiał do słownika biograficznego opozycji w PRL. Mówiła wtedy, że bardzo chciałaby napisać wspomnienia nie tylko o działaniu i walce, ale o Peerelu z perspektywy kobiety. Niestety, nie zdążyła opowiedzieć o życiu, które stało się częścią najnowszej historii Polski.
Obłuda systemu
Jej ojciec był stoczniowcem. W grudniu 1970 roku strajkował jak inni. Pewnego dnia wrócił podenerwowany do domu. Zamknął się z matką w kuchni, nie chciał, żeby dzieci słyszały o strasznych wydarzeniach przed stocznią. Ona jednak coś usłyszała. Na drugi dzień gazety pisały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta