Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwie proste równoległe

02 listopada 2002 | Ekonomia | JS

Konsolidacja i prywatyzacja energetyki: nadal brak programu

Dwie proste równoległe

JANUSZ STEINHOFF

Największym grzechem polskiej prywatyzacji jest pojawiające się w niej i starannie pielęgnowane doktrynerstwo. Kiedy doktryna zaczyna dominować nad racjami ekonomicznymi i społecznymi - a bywa, że również nad zdrowym rozsądkiem - decyzje polityczne przestają być zrozumiałe, wszelkie zmiany właścicielskie wydają się podejrzane, a debata nad nimi może nabierać groteskowego charakteru.

Nad Polską przetoczyła się właśnie burza z wyładowaniami - wszystko za sprawą sprzedaży akcji Stoenu i publicznej dyskusji nad kierunkami prywatyzacji sektora energetycznego. Przy tej okazji ujawniło się wiele interesujących ocen i poglądów, spośród których najciekawsze wydały mi się wyniki sondażu "Rzeczpospolitej" i jego zdecydowana wymowa: aż 87 procent Polaków uważa, że państwo nie powinno pozbywać się kontroli nad największymi zakładami, zachowując większościowe udziały lub nie sprzedając ich w ogóle.

Brak zgody na tajemniczość

To istotny wątek w dyskusji - zwłaszcza gdy łatwo da się udowodnić, że można przekazać pełną kontrolę nad spółką, sprzedając inwestorowi mały pakiet akcji i nie wchodząc w konflikt ze społecznymi oczekiwaniamiÉ Przywołuję tu jako przykład prywatyzację Górnośląskiego Zakładu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2764

Spis treści
Zamów abonament