Kolory świata
Kolory świata
U progu trzeciego tysiąclecia redaktor jezuickiego kwartalnika "Życie Duchowe", ks. Stanisław Obirek, zainicjował dyskusję na temat "W co wierzy ten, kto nie wierzy?", inspirowany wcześniejszymi próbami podobnego dialogu (Umberto Eco i bp Carlo Maria Martini, wyd. polskie pod takim tytułem, WAM 1998; Gustaw Herling-Grudziński, abp Józef Życiński "Pięć dialogów", Biblioteka Więzi 1999). Owoce dyskusji złożyły się na tom tekstów opublikowanych przez jezuicką oficynę, opatrzonych przedmową Leszka Kołakowskiego, a zatytułowanych "Co nas łączy? Dialog z niewierzącymi". Agnostycy w książce to m.in.: Zygmunt Bauman, Marek Edelman, Michał Głowiński, Stanisław Lem, Ewa Łętowska, Adam Michnik, Hanna Świda-Ziemba, Jan Woleński.
MAGDALENA BAJER: Czy ksiądz znał przedtem niewierzących lub agnostyków?
KS. STANISłAW OBIREK: Znałem, oczywiście, agnostyków i ateistów, ale jakoś na temat wiary czy niewiary nie rozmawialiśmy. Kiedy ukazał się dialog Umberto Eco z Carlo Marią Martinim, krakowski Klub Inteligencji Katolickiej zaprosił agnostyka i księdza katolickiego, żeby o niej podyskutowali. Agnostyk to był Jan Woleński. Mówił bardzo osobiście, więc i ja czułem się do tego zobowiązany. Potem spotykaliśmy się na przyjacielskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta