Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pytania ubogiego krewnego

02 listopada 2002 | Plus Minus | KB
źródło: Fotoarchiwum

JAZZ W POLSCE

Pytania ubogiego krewnego

KRYSTIAN BRODACKI

Ron Carter

FOT. ANDRZEJ WIKTOR

Przeżyciem ostatniego Jazz Jamboree mógł być subtelny i zarazem mocny w swej jazzowości koncert Rona Cartera, gdyby nie dyskotekowy łomot dobiegający z mieszczącego się pod Salą Kongresową lokalu "Quo Vadis".

Od dawna chciałem poruszyć pewien dziewiczy temat - i oto nadarzyła się okazja: 44. Jazz Jamboree ("a imię jego czterdzieści i cztery..."), jeden z najstarszych festiwali Europy, po raz pierwszy pod nowym mecenatem - już nie Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, lecz koncernu JVC.

W czym rzecz?

W najróżniejszych aspektach mówi się o kulturze lub o jej braku: o kulturze jedzenia i kulturze politycznej; o kulturze dyskusji i kulturze wina; o kulturze fizycznej i kulturze zabawy. Domyślić się łatwo, że w ramach szerokiego pojęcia "kultura muzyczna" powinna się znaleźć także "kultura jazzowa", ale nie przypominam sobie, aby o tego typu kulturze w ogóle w Polsce mówiono. Czyżby zatem kultury jazzowej u nas nie było?

Jazz przekroczył próg drugiego stulecia swego istnienia i choć brak mu dziś charyzmatycznego przywódcy, jak John Coltrane czy Miles Davis, stale się rozwija, a znakomitych muzyków, przyznających się do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2764

Spis treści
Zamów abonament