Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europejski alfabet

14 grudnia 2002 | Polska-Unia Europejska | JB AS

Europejski alfabet

Na takich warunkach wchodzimy do Unii

- Banki i fundusze emerytalne

Integracja z Unią w tej dziedzinie jest już bardzo zaawansowana. 1 października możemy zakładać konta w krajach "15" i przeprowadzać operacje krótkoterminowe (zakładanie lokat). Do 2008 roku polskie banki spółdzielcze dostosują się do unijnej minimalnej wielkości kapitałów własnych, a polskie biura maklerskie będą zobowiązane wypłacić każdemu klientowi jego pieniądze, nie więcej jednak niż 20 tysięcy euro, jeśli zbankrutują. Wkrótce zostaną zliberalizowane zasady inwestowania w UE przez działające w Polsce fundusze emerytalne.

- Bezpieczeństwo towarów

Od 1 stycznia 2003 roku Polska przyjmie unijne normy towarowe. W ogromnej większości (wyjątki to m.in. urządzenia mechaniczne, farmaceutyki, chemikalia, kosmetyki, szkło, obuwie, zbiorniki ciśnieniowe) przestaną obowiązywać szczegółowe parametry techniczne. Zastąpią je ogólne, np. że w "normalnych warunkach" zapalona lampa nie powinna doprowadzić do zwarcia. Jednocześnie producenci przejmą odpowiedzialność karną i finansową za stwierdzone przez konsumentów wady w ich wyrobach. Eksporterzy nie będą już musieli starać się o zgodę na wprowadzanie na rynek unijnych towarów. Nasze produkty też zyskają swobodny dostęp do rynków krajów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2799

Spis treści
Zamów abonament