Spokojna reakcja rynków
Spokojna reakcja rynków
- Inwestorzy o członkostwie Polski w UE
- Opinie ekonomistów
Negocjacje o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej nie zmieniły istotnie sytuacji na rynku walutowym. Złoty pozostał bardzo mocny, choć w trakcie notowań dochodziło do krótkoterminowych wahań.
Złoty gwałtownie osłabił się wczoraj po informacjach o odrzuceniu przez Polskę proponowanych warunków przystąpienia do Unii. Ponownie umocnił się, kiedy na rynku pojawiła się wiadomość, że Polska jednak przyjęła nowe, korzystniejsze warunki członkostwa. Na informacje nadchodzące z Kopenhagi praktycznie nie reagowała warszawska giełda.
Zgodnie z oczekiwaniami, zbliżające się zakończenie negocjacji z Unią Europejską nie wywołało przez prawie cały dzień znaczących zmian na rynku walutowym i warszawskiej giełdzie. Dopiero przed samym zakończeniem notowań, po pojawieniu się nieoficjalnych informacji o odrzuceniu przez Polskę nowej propozycji akcesyjnej do Unii Europejskiej, złoty gwałtownie osłabł. Kiedy jednak okazało się, że nasz kraj otrzymał inne, znacznie korzystniejsze warunki, złoty znów stał się droższy. Zdaniem Dariusza Rosatiego, członka Rady Polityki Pieniężnej, polski pieniądz może jeszcze się umocnić.
Piotr Czyżewski, szef dealerów walutowych BZ WBK,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta