Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Efekt Guggenheima

14 grudnia 2002 | Plus Minus | ES
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

MUZEUM W BILBAO

Efekt Guggenheima

ELŻBIETA SAWICKA

Gmach muzeum zaprojektował Frank O. Gehry

FOT. ŁUKASZ TRZCIŃSKI

"Maman" - pająk autorstwa Louise Bourgeois

FOT. ANDRZEJ LISOWSKI

Do Bilbao przyjeżdża teraz więcej turystów niż kiedykolwiek, miasto się ożywiło, przybyło miejsc pracy - a wszystko dzięki zainwestowaniu w ogromne, prestiżowe muzeum wysokiej klasy.

Muzeum Guggenheima w hiszpańskim Kraju Basków - jedno z najbardziej niezwykłych muzeów Europy - obchodzi pięciolecie istnienia. Od chwili otwarcia (jesienią 1997 roku) odwiedziło je ponad pięć milionów dwieście tysięcy osób.

Można się zastanawiać, co naprawdę przyciąga rzesze zwiedzających: prace współczesnych artystów czy też gmach muzeum, który sam w sobie jest dziełem sztuki, wspaniałą awangardową rzeźbą. W samym centrum Bilbao stanął kolos ze szkła, piaskowca i tytanu. Srebrny futurystyczny statek płynący rzeką Nervion, w której nocą odbijają się światła miasta. I księżyc. Słynny księżyc z songu Bertolta Brechta: Alter Bilbaomond! Wo noch die Liebe lohnt..

Bilbao-song

Brecht zawsze był czuły na romantykę i szemrany wdzięk portowych miast. A mogły to być porty - bez różnicy - morskie i rzeczne, z opryszkami w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2799

Spis treści
Zamów abonament