Solidarność na Kaukazie
Solidarność na Kaukazie
BOHDAN CYWIŃSKI
- Część pierwsza
- Część druga
- Część trzecia
Dekolonizacja imperium musi zostać dokonana. Na zdjęciu rosyjscy żołnierze w Czeczenii
(C) EPA
Kaukazowi potrzebni są mądrzy rodzimi przewodnicy, umiejący wypowiedzieć to, co tłucze się w ludowej podświadomości. Idzie o budowanie wspólnej kaukaskiej tożsamości, więzi społecznej, solidarności - o budowę społeczeństwa umiejącego żyć przeciwko władzy, a równocześnie z zachowaniem ładu.
Pożegnanie z twierdzą Derbentu przeżywam jako początek powrotu do Polski - czuję, że najodleglejszy i najdziwniejszy punkt podróży jest już za mną. Rzeczywistość współczesnego północnego Kaukazu nie dała się jednak jeszcze poznać ani trochę. Biegam po ulicach Machaczkały i jej okolic, zagaduję ludzi w sklepach, na plaży i w pociągu, nocą czytam na przemian "Historię Dagestanu" dla klasy ósmej oraz "Historię Rosji" dla dziesiątej. A także - historię wojen kaukaskich z pierwszej połowy dziewiętnastego wieku, spisaną wtedy właśnie przez Teofila Łapińskiego, polskiego oficera, za Powstanie Listopadowe zesłanego na Kaukaz.
Każdy pyta o Szamila
Zesłańców, zdegradowanych z wojska, albo po prostu deportowanych tu z Wileńszczyzny czy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta