Zło radykalne
Zło radykalne
ANDRZEJ KACZYŃSKI
Nikt nie podważył tez tego dzieła, stwierdził profesor Andrzej Friszke w podsumowaniu debaty na temat monografii "Wokół Jedwabnego", wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej. A profesor Jan Tomasz Gross orzekł: - Teraz to już nie "Sąsiedzi", lecz opracowanie IPN będzie stanowić punkt odniesienia w dyskusjach o zbrodniach na Żydach popełnionych z udziałem Polaków.
W czwartek 12 grudnia w siedzibie IPN odbyła się prezentacja tej księgi. - Poddaję ją pod osąd sumień trybunału narodowego - powiedział prezes IPN prof. Leon Kieres. Od opublikowania księgi minęło sześć tygodni ("Rz" jako pierwsza napisała o niej 2 listopada). Do tej pory nie spotkała się z żywszym oddźwiękiem w mediach. Dlaczego?
Inna recepcja
Socjolog, profesor Antoni Sułek uważa, że wymowa monografii IPN jest straszniejsza niż "Sąsiadów" Jana Tomasza Grossa (Gross mu sekundował: - Wiedza, którą ona przynosi, jest rozpaczliwa, druzgocąca). Odmienna recepcja - zdaniem Sułka - ma czworakie przyczyny.
Zmieniło się "tło" społecznej wiedzy; ujawnienie zbrodni w Jedwabnem wywołało dogłębny wstrząs, potem nastąpiło "oswojenie się" z faktami przeczącymi wierze, że nie było wśród Polaków ludzi zdolnych do takich czynów, ale nowe odkrycia (np. o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta