Okno Egiptu, okno świata
Okno Egiptu, okno świata
MAŁGORZATA BOCHEŃSKA
(C) BEW
Ponad dwadzieścia lat temu w ideę budowy Biblioteki Aleksandryjskiej zaangażowały się państwa arabskie. Tę inicjatywę wsparło UNESCO. Zebrano około 200 mln dolarów. Projekt architektoniczny powstał w norweskiej firmie Snohetta. Jedenaście obiektów Biblioteki Aleksandryjskiej powstawało od 1995 roku w miejscu, gdzie prawdopodobnie znajdowała się słynna starożytna poprzedniczka. Niedawno odbyła się międzynarodowa ceremonia otwarcia Biblioteki Aleksandryjskiej.
Sen Aleksandra Wielkiego
Aleksandra II Macedońskiego Egipcjanie witali jako wyzwoliciela spod obcego jarzma. Uczeń Arystotelesa nie burzył świątyń i uznawał bogów podbitych ludów. Uwolnienie Egiptu spod panowania Persów oznaczało spotkanie bogów egipskich z bogami Greków. Tot, patron pisarzy i matematyków, połączył się z Apollem, patronem wszelkich sztuk. Rozpoczęła się epoka hellenistyczna. Trwała ona do podboju Egiptu przez Rzymian (31 p.n.e.). Nastąpił czas jedności w różnorodności. Koine dialektos, czyli "wspólny język" rozwinął się, łącząc różne tradycje. Zrodziła się idea uniwersalizmu, dla której Dobro, Prawda i Piękno są własnością wszystkich ludzi.
Snując marzenia o wielkim imperium, zastanawiał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta