Ludobójstwo nie może być zapomniane
50-lecie wyzwolenia obozu w Oświęcimiu-Brzezince
Ludobójstwo nie może być zapomniane
-- Zamknijcie oczy i zobaczcie to, co ja widziałem w tym miejscu. Słuchajcie ciszy, przerażonych matek, modlitwy, płaczu dzieci żydowskich. Ten obraz nigdy mnie nie opuści -- mówił Elie Wiesel, były więzień Oświęcimia, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, przed pomnikiem w Brzezince.
50 lat temu, 27 stycznia 1945 roku, Armia Czerwona wkroczyła na teren obozu w Oświęcimiu-Brzezince uwalniając więźniów, którzy nie zostali ewakuowani i nie poszli w tzw. marszu śmierci. Uroczystości na terenie obozów rozpoczęło przejście delegacji zagranicznych, przedstawicieli organizacji żydowskich, członków komitetu honorowego obchodów przez bramę obozu w Oświęcimiu z napisem "Arbeit mach frei". Delegacje skierowały się do Bloku Śmierci, gdzie przed Ścianą Straceń złożono kwiaty. -- Droga, którą przemierzyliśmy od napisu, że "Praca czyni wolnym", aż po Blok Śmierci, jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta