Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ludobójstwo nie może być zapomniane

28 stycznia 1995 | Kraj | BM

50-lecie wyzwolenia obozu w Oświęcimiu-Brzezince

Ludobójstwo nie może być zapomniane

-- Zamknijcie oczy i zobaczcie to, co ja widziałem w tym miejscu. Słuchajcie ciszy, przerażonych matek, modlitwy, płaczu dzieci żydowskich. Ten obraz nigdy mnie nie opuści -- mówił Elie Wiesel, były więzień Oświęcimia, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, przed pomnikiem w Brzezince.

50 lat temu, 27 stycznia 1945 roku, Armia Czerwona wkroczyła na teren obozu w Oświęcimiu-Brzezince uwalniając więźniów, którzy nie zostali ewakuowani i nie poszli w tzw. marszu śmierci. Uroczystości na terenie obozów rozpoczęło przejście delegacji zagranicznych, przedstawicieli organizacji żydowskich, członków komitetu honorowego obchodów przez bramę obozu w Oświęcimiu z napisem "Arbeit mach frei". Delegacje skierowały się do Bloku Śmierci, gdzie przed Ścianą Straceń złożono kwiaty. -- Droga, którą przemierzyliśmy od napisu, że "Praca czyni wolnym", aż po Blok Śmierci, jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 388

Spis treści
Zamów abonament