Marchewka przed nosem osł
Marchewka przed nosem osł
"Pięć lat po czerwcu" nawiązuje w tytule do przełomowego miesiąca 1989 roku, w którym zakończyła się pewna epoka w historii Polski. Oczywiście tytuł ma charakter symbolu, ponieważ eseje zawarte w książce odnoszą się do przemian systemowych, w szczególności do przejścia od socjalizmu do kapitalizmu, które rozpoczęły się po czerwcu i trwają (albo też nie zostały wprowadzone) do dziś. Jan Winiecki, prezydent Centrum im. Adama Smitha, wydawcy książki, proponuje czytelnikom "zbiór osobistych refleksji" na temat przemian w Polsce takich autorów, jak Jacek Szymanderski, Janusz Beksiak czy Jacek Fedorowicz.
Pomysł napisania tej książki był zgodny z ideą działania Centrum -- przybliżeniem Polakom zasad gospodarki wolnorynkowej oraz przekonaniem, że nie ma innej drogi do wolności i zamożności, jak kapitalistyczne przemiany. Teksty tu zamieszczone nie mają jednak wyłącznie ekonomicznego charakteru; nawet te, które są pisane przez ekonomistów, czerpią wiele z innych dziedzin: politologii, prawa, socjologii.
Restauracja kapitalizmu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta