Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chłopiec z łódzkiego getta

28 stycznia 1995 | Plus Minus | ZD

Paryskie wydanie twórczości Abrama Cytryna

Chłopiec z łódzkiego getta

Getto łódzkie, w odróżnieniu od warszawskiego, nie miało bardów tej miary -- potrafiących unieść w swej pieśni całe brzemię tragicznego losu -- co z jednej strony polskojęzyczny Władysław Szlengel, z drugiej -- poeta hebrajski, ale znany głównie z napisanej w języku jidysz "Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie", Icchak Kacenelson, mieszkający w Łodzi w okresie międzywojennym wybitny poeta Mosze Broderson, liryk o tendencjach społecznych i barwna postać polsko-żydowskiej bohemy, opuścił miasto w 1938 roku. Ale przecież pośród sporej grupy inteligencji twórczej w getcie łódzkim przebywali znani sprzed wojny pisarzy, tacy jak poetka Miriam Ulinower, prozaik Józef Zelkowicz, czy autor nowel i wierszy Jeszajahu Szpigel, jedyny, który z nich ocalał.

Zwracano już uwagę, że znamienną cechą twórczości gett był fakt, że podejmowali ją nie tylko profesjonaliści. Zapisanie dziejącej się historii uważane było bowiem przez uwięzionych w gettach Żydów za obowiązek wobec własnego narodu i ludzkości. Stąd też na większą niż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 388

Spis treści
Zamów abonament