Pyły, kotły i normy
Pyły, kotły i normy
Rozmowa z doc. Bogdanem Mizielińskim, dyrektorem Instytutu Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej
Energetyka truje siarką, tlenkami azotu. Zanieczyszczenie powietrza pyłami stoi niejako w cieniu tych problemów. Pana instytut zorganizował ogólnokrajową konferencję na temat emisji pyłów ze źródeł energetycznego spalania paliw i konieczności dostosowania się w tym zakresie do wymagań Wspólnoty Europejskiej. Dlaczego skoncentrowaliście się panowie akurat na walce z pyłami?
Zanieczyszczenia pyłowe dotyczą wszystkich mieszkańców Polski. Jako uczelnia zajmujemy się nie tylko szczegółowymi badaniami naukowymi tego problemu, ale chcemy także wpływać szerzej na skutki naszej pracy i funkcjonowania przemysłu, z którym jesteśmy związani. Problem walki z pyłami nie zawsze jest całościowo dostrzegany. Nie wszyscy chcą pamiętać, że pył niesie ze sobą także szkodliwie oddziałujące metale, a także w pewnym stopniu promieniowanie radioaktywne.
Urządzenia odpylające nie są tanie i wliczone zostaną w koszt naszego ciepłownictwa, który i tak jest najwyższy w Europie. Czy to oznacza, że za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta