Szanse mądrości i głupoty są równe
Zwierciadło elit
Szanse mądrości i głupoty są równe
Marcin Król
Problem elit pojawia się co pewien czas i z reguły mamy do czynienia z dwoma całkowicie odmiennymi typami rozumowania. Pierwszy wychodzi z założenia, że zawsze, w każdym społeczeństwie, będą produkowane jakieś elity i że wobec tego warto się zastanawiać, jakie to są elity i czy należy wpływać na ich kształt. Drugi natomiast rozpoczyna się od przekonania, że każde elity są w gruncie rzeczy dowodem na niesprawiedliwość, a wobec tego są ze swej natury złem, które należy zwalczać rozmaitymi sposobami (na przykład, za pomocą jak najwyższych progresywnych podatków) . Zajmę się szerzej pierwszym sposobem rozumowania, drugi traktując jedynie jako wyraz patologii indywidualnej bądź społecznej. Patologii, jaka niewątpliwie ma charakter dziedziczny, a także należy do naszego postkomunistycznego wyposażenia.
Otóż można sobie wyobrazić dwa modele skrajne. Albo całość życia społecznego jest nastawiona na wynajdywanie wszystkich tych, którzy w jakiejkolwiek dziedzinie wyróżniają się i takie kierowanie ich losem, by zarazem wyciągnąć z nich wszystkie żywotne soki, a jednocześnie zapewnić im odpowiednie miejsce w społeczeństwie. Elitaryzm stanowi wówczas samą zasadę życia społecznego i trudno (oczywiście pod warunkiem posiadania odpowiednich sposobów mierzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta