Ekonomiczne realia
Ekonomiczne realia
JERZY ŻYŻYŃSKI
Nasz system podatkowy ma wiele wad, to prawda. Zanim jednak zaczniemy go zmieniać, warto przypomnieć kilka elementarnych prawd ekonomicznych. Także tę, że nie bez powodu najbardziej rozwinięte kraje stosują podatek progresywny i rozmaite ulgi.
Podatek to przede wszystkim opłata, jaką społeczeństwo ponosi na rzecz sektora publicznego. Ma ona zapewnić wynagrodzenia pracownikom tego sektora, a także sfinansować inne jego koszty.
Jeśli chcemy zatem, by sektor publiczny dobrze funkcjonował, musimy za to zapłacić. Jeśli chcemy mieć drogi, trzeba na to wyłożyć pieniądze, jeśli chcemy, by młodzież była wykształcona i wychowana, a służba zdrowia funkcjonowała należycie, trzeba na to wyłożyć ze wspólnej kasy itd.
Oczywiście jest wiele marnotrawstwa środków publicznych, ale to kwestia racjonalizacji wydatków i lepszej organizacji. Pozwoliłoby to zapewne poprawić sytuację dziedzin obecnie niedofinansowanych bez zwiększania ogólnych obciążeń. Ale tak czy inaczej, nie ma sensu najpierw ustalać poziomu podatków, jakie chcielibyśmy, czy zgodzilibyśmy się zapłacić, a potem dopasowywać do tego wydatki. Najpierw trzeba określić poziom i strukturę wydatków sektora...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta