Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kodeks pracy - kontynuowanie reformy

09 stycznia 2003 | Prawo | JK

Pierwsze czytanie Tego wymaga Unia

Kodeks pracy - kontynuowanie reformy

Omawiany dziś w Sejmie projekt nowelizacji kodeksu pracy (k.p.) zacząłby obowiązywać z dniem naszego wejścia do Unii Europejskiej. Zaproponowane zmiany uwzględniają więc standardy unijne zawarte w trzynastu dyrektywach z tego zakresu.

Propozycje zmian dotyczą zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu, obowiązku pracodawcy informowania pracowników o warunkach zatrudnienia, czasu pracy i urlopów wypoczynkowych, zasad zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu, wymogów dotyczących BHP oraz ochrony pracy dzieci.

Oto niektóre propozycje rozwiązań.

Więcej uzgodnień

Nie tylko nawiązanie stosunku pracy, jak to stanowią obowiązujące przepisy kodeksu pracy, lecz także warunki pracy i płacy wymagają zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika, i to niezależnie od podstawy prawnej tego stosunku - stanowi projekt. Ta sama zasada dobrowolności ma dotyczyć zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Proponuje się umieszczenie w k.p. zasady, że pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę, a warunki realizacji tego prawa określają przepisy i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2818

Spis treści

Wyprawa na K2

Zamów abonament