Upadek czy prawdziwe pieniądze
Upadek czy prawdziwe pieniądze
RYS. JACEK FRANKOWSKI
KOMENTARZ - Jak w każdym wolnym zawodzie
EDYTA KONARSKA
Po roku obowiązywania nowej ustawy o komornikach sądowych i egzekucji można usłyszeć dramatyczne głosy, że wkrótce komorników już nie będzie, bo wszystkich dotknie upadłość. Praktycy zauważyli jednak istotne zmiany efektywności egzekucji podejmowanej przez poszczególnych komorników, choć czasy nie sprzyjają dochodzeniu należności. Jak zatem obiektywnie ocenić zmiany w przepisach i ich następstwa?
Skuteczność egzekucji sądowej doszła do skrajnie niskiego poziomu pod rządami poprzednich przepisów. Komornicy stali się w większości urzędnikami wydającymi zaświadczenia o bezskuteczności egzekucji. Nauczeni doświadczeniem wierzyciele często doprowadzali do jej wszczęcia wyłącznie w celu uzyskania tytułu uprawniającego do zaliczenia nieodzyskanych należnych kwot w koszty uzyskania przychodów.
Zmiany w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji (dalej: ustawa), obowiązującej w nowym kształcie od 1 stycznia 2002 r., wprowadzone przez ustawę z 18 września 2001 r., wskazują, iż dostrzeżono potrzebę zainteresowania komornika wynikiem prowadzonej egzekucji. Jest to niewątpliwie doniosłe novum, którego nie podważają istotne braki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta